Během setkání došlo k precizaci informací o objektech města. Georgi Pirinski při projednávání kulturních akcí města, resp. zámku navrhl konkrétní nabídku kulturního obohacení. A protože členem jeho doprovodu byl i náměstek ministra kultury bulharské vlády, je po krátkém upřesnění zařazen do skutečných záměrů, s nimiž se budeme zřejmě v dohledné době mít možnost setkat.
Je možno shrnout, že naši hosté opouštěli město po výrazném časovém překročení s dalšími příjemnými poznáními a pocity vůči počátku setkání.
jd
Předseda bulharského parlamentu odhalil sousoší Cyrila a Mětoděje
Předseda Národního shromáždění Bulharské republiky Georgi Pirinski spolu s velvyslancem Bulharska v ČR Zdravko Popovem a s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem odhalili v sobotu v areálu někdejšího velkomoravského hradiště – Národního kulturního památníku Valy v Mikulčicích – sousoší slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jehož autorem je bulharský sochař Emil Venkov.
Památku sv. Cyrila a Metoděje, jejichž činnost je úzce spjata s historií Velké Moravy, prvního státního útvaru západních Slovanů, slaví východní církve 24. května. Bulharský předseda parlamentu označil tento den za velký svátek Bulharů a všech Slovanů a připomněl, že v jeho zemi patří tito nositelé víry a kultury k nejuctívanějším. Řád sv. Cyrila a Metoděje je nejvyšším bulharským státním vyznamenáním.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek vyjádřil radost nad tím, jak velké pozornosti se památka obou věrozvěstů těší u nejvyšších politických představitelů Bulharska. Zdůraznil, že příchod obou soluňských bratří na Velkou Moravu znamenal faktický začátek procesu rozvoje vzdělanosti ve střední Evropě. Staroslověnština, kterou šířili, se stala spojovacím článkem k vzájemnému dorozumění většiny slovanských národů.
Po slavnostním odhalení bylo nové bronzové sousoší vysvěceno přítomnými duchovními pravoslavné církve a účastníci slavnosti si prohlédli areál Národní kulturní památky Valy.
V doprovodu předsedy Národního shromáždění Bulharské republiky Georgi Pirinského byli také poslanec NS Plamen Slavov, náměstek bulharského ministra kultury Ivan Tokadžiev a další osobnosti.
Věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj, misionáři znalí slovanského jazyka, které na Velkou Moravu poslal byzantský císař Michal III. v roce 863 na žádost knížete Rostislava, přinesli do našich zemí nejen křesťanství, nýbrž i písmo a základy kultury a vzdělanosti. „S plným vědomím a po zralé úvaze, z plnosti apoštolské moci prohlašuji a natrvalo ustanovuji svatého Cyrila a Metoděje za nebeské spolupatrony Evropy u Boha, se všemi poctami a liturgickými výsadami, které náležejí hlavním místním Patronům,“ rozhodl 21. prosince 1980 papež Jan Pavel II.
TZ
Bulharsko ma celkem vysokou uroven korupce a tradici prorustani organizovaneho zlocinu do statni spravy. Doufam ze se nasi kluci a holky na radnici neco noveho priucili