Dnes je úterý 10.12.2019, svátek má Julie

Mrskut ve Slavkově

Velikonoční pondělí patří tradičně všem chlapcům a mužům, které jsme potkávali po městě s žilou (také mrskačka, pomlázka, šlehačka, kocar, tatar, švihačka, hodovačka, houdovačka, karabáč, sekačka, dynovačka, pamihod, korbáč, karabina, čugár a další) v ruce.

Navštěvovali rodiny, známé, přátele a spolužačky, aby vymrskali co nejvíc žen a dívek. Jinak by totiž „uschly“. Za to dostávali malovaná vajíčka. Ti starší nebo dospělí dostali i po štamrpli. Počasí bylo letos po mnoha letech téměř letní, takže v odpoledních hodinách bylo nejen město, ale i park, aleje a další místa ve Slavkově plná lidí. K chuti přišlo občerstvení všeho druhu (fronta na zmrzlinu byla celý den). Škoda, že na náměstí funguje jen jedna zahrádka. Že by se majitelé restaurací a pohostinství ještě neprobudili ze zimního spánku?

Co jsou Velikonoce

K Velikonočnímu pondělí se už nevážou žádné zvláštní liturgie a církevní obřady. Ježíšovo ukřižování, připomínané na Velký pátek, je podle křesťanské víry vykoupením smrtí za lidské hříchy. Velikonoce pak vrcholí v noci ze soboty na neděli a v neděli dopoledne slavností jeho vzkříšení a zmrtvýchvstání.

Pohani, křesťané i židé, všichni slaví Velikonoce. Oslavy příchodu jara odjakživa provázely roztodivné rituály a lidové zvyky. Časem se propojily s církevními oslavami. Vždy ale nesou symbol nového života. Jako první se nábožensky organizované svátky Velikonoc objevily u Židů.

Odtud také pramení jeden z velikonočních symbolů – bílý beránek. Připomíná záchranu prvorozenců v Egyptě při jejich hromadném vraždění. Do domů Židů, které byly označeny krví beránka, tehdy kati nevstoupili.

Nejvýznamnějším svátkem jsou ale Velikonoce pro křesťany. Oslavují vzkříšení Ježíše a tento den nazývají Velkou nocí – odtud název Velikonoce.

red.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.