Dnes je úterý 10.12.2019, svátek má Julie

Vernisáž výstavy květin nadchla

Ve čtvrtek 14. května po 16. hodině se hrnuly davy nedočkavých návštěvníků („namlsaných“ předchozími úspěšnými osmi výstavami) na vernisáž floristické výstavy Benátský karneval, která se konala v Historickém sále slavkovského zámku. Pořadateli byl ZÁMEK SLAVKOV – AUSTERLITZ a Střední zahradnická škola, Střední odborné učiliště a Učiliště Rajhrad.

Po zahájení ředitelem zámku ing. Alešem Šilhánkem seznámila s historií benátských karnevalů paní Dana Felklová (její projev přinášíme níže) a pak už patřil parket Historického sálu žákyním Základní umělecké školy, které svým tancem a krásnými maskami uchvátily přítomné diváky. Po jejich vystoupení následovala módní přehlídka karnevalových masek v podání studentek ISŠ ve Slavkově u Brna od těch moderních a současných až po historické kostýmy. Po přehlídce si návštěvníci prohlédli vyzdobené interiéry zámku s krásnými vazbami.

Za tuto výstavu patří všem zainteresovaným velký dík, zvláště pak paní Iloně Zykové. Výstava bude přístupna do 24. května 2009 souběžně s otvírací dobou zámku.

red.

Benátský karneval

Dana Felklová

Čím jsou jedinečné Benátky – královna Jadranu jak ji mnozí nazývají? Především nezaměnitelnou atmosférou města, která na vás dýchá v každém okamžiku, když procházíte malebnými úzkými uličkami. Cítíte, že historie je na dosah. Město je postaveno na laguně, která je poseta 118 malebnými ostrůvky a obklopuje ji nespočet kanálů a mostů. Jako architektonické skvosty, jako harmonická spleť vody a kamene, světla a stínu, tak k Benátkám patří karneval. Historie karnevalů sahá do dob dávno před křesťanstvím. Hromadné tančení a veselí bylo vždy spojováno s nejrůznějšími rituály. Ve starém Řecku a Římě byli předchůdci karnevalu tzv. Bakchanálie, které se konaly na počest řeckého boha vína Bakcha. Počátky benátského karnevalu sahají do roku 1162, kdy se konaly zábavy a radovánky tzv. carmen levare (zpívat a veselit se), kterých se však účastnili pouze horní společenské vrstvy. První písemné zmínky o karnevalu se datují až od 2. května 1268 a trvají dodnes.

Mezi klasické masky benátských karnevalů patří porcelánové masky, škrabošky a zlacené masky. Vyrábějí se z kůže nebo speciální technickou tzv.papier – máché. Nejznámější masky jsou tzv. bautta – černé peleríny s kapucí. Dále pak moretta – což je oválná maska ze sametu, kterou obvykle nosí ženy a lavra, čili univerzální maska, která je převážně bílá a nosí se s třírohým kloboukem. Převleky znázorňují benátská dóžata a pomocí masek se z každého člověka stává někdo jiný.

Benátský karneval je v Evropě nejslavnější. Nejde zde jen o veselí, benátské masky mají historickou tradici, jsou krásné, romantické, většina z nich něco vyjadřuje a vracejí se do dob slávy Benátek.

I vy se dnes můžete na malou chvíli přenést do atmosféry karnevalového reje s krásnými kostýmy a maskami, které budou již tradičně doplněny květinovými vazbami. Kostýmy studentů Střední průmyslové školy textilní v Brně a paní Ilony Zykové, předvedou studentky Integrované střední školy ve Slavkově a textilní průmyslové školy v Brně, vernisáž doplní vystoupení žáků tanečního oddělení Základní umělecké školy Františka France ze Slavkova, pod vedením paní učitelky Lenky Krahulové. Dnešní módní přehlídka doplní výstavu květinových vazeb a aranžmá v reprezentačních prostorách našeho zámku. Studenti Střední zahradnické školy v Brně-Bohunicích pod vedením paní Dany Felklové, Dany Tichoňové a Jiřího Greguše připravili krásnou podívanou na téma „Benátský karneval“.

Přejeme vám příjemnou zábavu a věříme, že se nám opět podařilo zajistit výstavu, která zpříjemní chvíle naší uspěchané doby a všichni si odnesete krásné zážitky.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.