Dnes je pondělí 27.1.2020, svátek má Ingrid

Slavkov si připomene vznik republiky odhalením památníku i videomappingem

El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. MalečekSlavkov u Brna si o víkendu 27. a 28. října spolu s celou Českou republikou připomene stoleté výročí od vzniku samostatného státu. Oslavy odstartují v sobotu 27. října koncertem dechového orchestru Základní umělecké školy Němčice nad Hanou, která si připravila slavnostní pásmo připomínající významné české hudebníky.

V neděli, v den vzniku Československa, pak vzpomeneme na oběti dvou největších světových konfliktů dvacátého století odhalením památníku, na němž budou vypsána jména 221 nepřeživších slavkovských spoluobčanů. Následovat bude lampionový průvod městem (ve spolupráci s Austerlitz Adventure), který zakončí videomapping na budově radnice a ohňostrojem.

Vzpomínání na oběti válek bude symbolicky pokračovat i v pondělí 29. října, kdy do Slavkova dorazí delegace potomků židovských obyvatel v doprovodu se zástupci Židovského muzea v Praze. Vedení města předají ocenění, které vyzdvihuje dlouholetou snahu místních obyvatel o připomínání (a nezapomínání) památky slavkovských Židů, kteří se stali obětí genocidy.

O památníku

V srpnu byly položeny základy pro pomník, který bude stát v prostoru mezi kostelem a zámeckými valy na Palackého náměstí.

Památník je dílem architekta Jana Snášela a jeho týmu z ateliéru Livingstav. Budou ho tvořit dvě žulové desky z absolutně černé žuly – granit fantasy black. Kamenný blok byl vytěžen v Jihoafrické republice v jednom kuse, kde je jedno z mála světových nalezišť takového druhu kamene. Oddělení na dva bloky a leštění hlavních pohledových ploch proběhlo v severní Itálii s následným převozem do České republiky k finálním úpravám.

„Cílem bylo nalézt vhodný kámen, který má ideální strukturu a barvu. Při pohledu zblízka budou vidět jemné stříbrné odlesky, které v celkových pohledech na hmotu splynou. Myšlenka vytvořit jednoduchý a čitelný památník samozřejmě koresponduje s tím, co má památník vyjadřovat – černý granit svým kontrastem a neproniknutelností evokuje smrt a vnímá vážnost, smutek nad zmařenými, válkou strádajícími životy a vyjádření úcty těmto obětem,“ vysvětlil architekt Jan Snášel.

Dva monolitické leštěné bloky budou čnít 2,8 metrů nad zemí. Zapuštěny budou ocelovými trny do železobetonového základu. Prostor kolem památníku bude tvořit drobná světlejší žulová kostka náhodně proložená tmavším odstínem. Struktura předprostoru památníku tak inverzně odráží strukturu použitého kamene, a tím utváří jednotný celek. Ve tvaru kvádrů budou provedeny zářezy připomínající římské číslice I a II – jako označení světových válek. Pod nimi pak budou vypsána jména 221 obětí s datem narození a úmrtí. Na památníku bude vytesán i QR kód, který vás pomocí telefonu odkáže na webové stránky památníku. Tam najdete další podrobné informace. Památník bude nasvícen dvěma reflektory zabudovanými v dlažbě.

„Za jmény se skrývají osudy českých vojáků sloužících v rakouské armádě, legionářů, spoluobčanů židovského původu umučených v koncentračních táborech a popravených politických vězňů. Připomínají i ty, kteří se nedočkali svobody a zemřeli při osvobozování města,“ uvedl slavkovský vydavatel Bedřich Maleček, který jména zkompletoval. Příběhy některých z nich jsou i součástí knihy Slavkov u Brna v době světových válek.

„Našemu městu místo, které připomene hrůzy válek a osudy těch, kterých se dotkly, dosud chybělo. Cením si proto snahy všech, kteří se zasloužili o jeho vznik, a zejména těch, kteří svou prací na pátrání po jménech stovek obětí dali této myšlence obrovský přesah,“ doplnil starosta města Michal Boudný.

Památník v číslech

2800 mm výška

1000 mm šířka

120 mm tloušťka

2,2 tuny váha obou kvádrů

vs

Vizualizace195http://www.null.veslavkove.cz/
Vizualizace
Kamenné desky jsou již v kamenické dílně / Foto: archiv Livingstavu97http://www.null.veslavkove.cz/
Kamenné desky jsou již v kamenické dílně / Foto: archiv Livingstavu
Kamenné desky jsou již v kamenické dílně / Foto: archiv Livingstavu195http://www.null.veslavkove.cz/
Kamenné desky jsou již v kamenické dílně / Foto: archiv Livingstavu
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček195http://www.null.veslavkove.cz/
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček195http://www.null.veslavkove.cz/
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček195http://www.null.veslavkove.cz/
El. proud je přiveden a základy jsou vykopány / Foto: B. Maleček
Památník už dostává tvar / Foto: archiv Livingstavu120http://www.null.veslavkove.cz/
Památník už dostává tvar / Foto: archiv Livingstavu
Památník už dostává tvar / Foto: archiv Livingstavu124http://www.null.veslavkove.cz/
Památník už dostává tvar / Foto: archiv Livingstavu
Betonování základu / Foto: B. Maleček195http://www.null.veslavkove.cz/
Betonování základu / Foto: B. Maleček
Betonování základu / Foto: B. Maleček195http://www.null.veslavkove.cz/
Betonování základu / Foto: B. Maleček

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.